Фізкульт-ура

ФІЗКУЛЬТ-УРА

Дашкольны ўзрост з'яўляецца вырашальным у фарміраванні падмурка фізічнага і псіхічнага здароўя. Да сямі гадоў чалавек праходзіць велізарны шлях развіцця, не паўтораны на працягу наступнага жыцця. Менавіта ў гэты перыяд ідзе інтэнсіўнае развіццё органаў і станаўленне функцыянальных сістэм арганізма, закладваюцца асноўныя рысы асобы, фармуюцца характар, стаўленне да сабе і навакольнага асяроддзя.

Відавочная значнасць фарміравання ў дзяцей дашкольнага ўзросту пэўнай базы ведаў і практычных навыкаў здаровага ладу жыцця, усвядомленай патрэбнасці ў сістэматычных занятках фізічнай культурай і спортам.

Праблема здароўя дзяцей заўсёды знаходзілася ў цэнтры ўвагі педагогаў і бацькоў, цікавасць да яе не слабее і сёння, паколькі змяненне сацыяльных умоў прывяло не толькі да перагляду, але і істотнага разыходжання поглядаў розных сацыяльных інстытутаў на мэты і змест фізічнага і псіхічнага развіцця дзіцяці-дашкольніка.

Адначасова з выкарыстаннем інавацыйных тэхналогій найважнейшым фактарам ўздзеяння на асобу дзіцяці з'яўляецца атмасфера роднасных эмацыйных сувязяў. Бацькоўская любоў забяспечвае дзецям эмацыйную абарону і псіхалагічны камфорт, дае жыццёвую апору, а любоў і бязмежны давер дзіцяці да бацькоў робяць яго асабліва успрымальным да іх ўздзеянню. Сям'я востра мае патрэбу ў дапамозе спецыялістаў на ўсіх этапах дашкольнага дзяцінства.

Відавочна, што сям'я і дзіцячы сад, маючы свае асаблівыя функцыі, не могуць замяніць адзін аднаго і павінны ўзаемадзейнічаць ў імя паўнавартаснага развіцця дзіцяці-дашкольніка.

Сёння пад здаровым ладам жыцця мы разумеем актыўную дзейнасць людзей, накіраваную на захаванне і паляпшэнне здароўя. Вялікае значэнне пры гэтым надаецца фарміраванню фізічнай культуры асобы як значнай часткі агульначалавечай культуры. Вядома, што дашкольны ўзрост з'яўляецца вырашальным у фарміраванні падмурка фізічнага і псіхічнага здароўя. Бо менавіта да 7 гадоў чалавек праходзіць велізарны шлях развіцця, не паўтораны на працягу наступнага жыцця.  Важна на гэтым этапе сфармаваць у дзяцей базу ведаў і практычных навыкаў здаровага ладу жыцця, ўсвядомленую патрэба ў сістэматычных занятках фізічнай культурай і спортам.

У тэорыі і практыцы распрацавана мноства розных фармулёвак, якія вызначаюць паняцце здароўя. Афіцыйным вызначэннем можна лічыць дэфініцыю, прынятую Сусветнай арганізацыяй аховы здароўя і запісаную ў яе статуце. У адпаведнасці з гэтым дакументам, здароўе - гэта стан поўнага фізічнага, духоўнага і сацыяльнага дабрабыту, а не толькі адсутнасць хвароб і фізічных дэфектаў.

15.12.2021 15:15 - 30.12.2021 12:30