Культура харчавання як складовая частка здаровага ладу жыцця - гэта, перш за ўсё, рацыянальнае харчаванне, правільны рэжым і заклад добрага здароўя, нармальнага развіцця выхаванцаў.

Перыяд ранняга дзяцінства і дашкольнага ўзросту характарызуецца найбольш інтэнсіўнымі працэсамі росту, абмену рэчываў, развіцця і ўдасканалення функцый многіх органаў і сістэм, асабліва нервовай сістэмы, развіццём маторнай дзейнасці. Дзецям ўласцівая вялікая рухальная актыўнасць, што ў сваю чаргу патрабуе дастатковага паступлення харчовых рэчываў, якія з'яўляюцца адзінай крыніцай энергіі расце арганізма.  Харчаванне дзяцей збалансавана: для паўнавартаснага развіцця на працягу дня дзіця атрымлівае неабходную колькасць харчовых і мінеральных рэчываў. Найважнейшай умовай рацыянальнага харчавання з'яўляецца правільнае спалучэнне ўсіх харчовых рэчываў у сутачным рацыёне дзіцяці. Першарадная задача дашкольнай установы - арганізацыя якаснага, паўнавартаснага і рацыянальнага харчавання дзяцей.

15.12.2021 15:37 - 06.04.2023 16:04